Finansowanie pomostowe szansą na szybki rozwój Twojego biznesu
Autor: Hipożyczka Sp. z o.o., publikacja: 2016-12-13
Dla inwestorów otwiera się nowa, bardzo atrakcyjna alternatywa pozyskiwania kapitału. Rozwijające się na naszym rynku finansowanie pomostowe może okazać się rozwiązaniem wielu problemów.
Bridge loans
Z finansowaniem tym wiąże się szereg korzyści, jednym z głównych jego atutów jest bez wątpienia elastyczność. Forma ta wyrównuje szanse firm działających w dyskryminowanych przez banki branżach. Mowa tu m.in. o rolnictwie czy przedsiębiorstwach sezonowych, które często nie mogą sprostać nakładanym przez banki wymogom formalnym. Finansowanie pomostowe umożliwia znalezienie źródła skutecznego i szybkiego finansowania, nawet firmom prowadzącym wysoce nietypową czy sezonową działalność.
Przepisy polskiego prawa bankowego stale ulegają modyfikacji, aby zbliżyć się do standardów panujących na najbardziej rozwiniętych rynkach. W rezultacie na polskim rynku finansowym powstają podmioty, które udzielają krótkoterminowego finansowania w ramach tzw. bridge loans. Finansowanie pomostowe opiera się na zabezpieczeniu nieruchomości, co umożliwia dynamiczne przeprowadzenie transakcji. Pozwala to na szybkie pozyskanie krótkoterminowego kapitału w celu obrotu i wygenerowania zysku na inwestycji. Polskie firmy oferujące usługi z zakresu bridge loans cieszą się wzrastającą popularnością zwłaszcza na rynku nieruchomości (branży deweloperskiej, budowlanej czy hotelarskiej). Dzięki biznesowemu i elastycznemu podejściu stanowią atrakcyjną alternatywę dla banków, które zniechęcają część inwestorów skomplikowanymi procedurami weryfikacyjnymi. Prostota i szybkość to bez wątpienia ogromne atuty, biorąc pod uwagę dynamikę dzisiejszego biznesowego świata.
Garść korzyści
Za finansowaniem pomostowym stoi szerokie grono specjalistów ukierunkowanych na zaspokajanie potrzeb i oczekiwań klientów. Banki, kierując się sztywnymi procedurami, odmawiają finansowania, argumentując decyzję ryzykowną branżą albo niezadowalającą charakterystyką dochodów. Z tego powodu wiele innowacyjnych projektów upada już na starcie. Tak jednak być nie musi. W Wielkiej Brytanii, USA czy Holandii instytucje typu non-bank stanowią do 50% rynku, uzupełniając usługi finansowe, dając przy tym przedsiębiorcom możliwości szybszego, bardziej kreatywnego rozwoju. W ostatnim czasie również w naszym kraju można dostrzec wzrost zainteresowania tą formą finansowania. Wszakże nie tylko wskaźniki rentowności i pnące się wykresy świadczą o potencjale danego przedsięwzięcia.
Opracowała:
Paulina Horabik
Hipożyczka Sp. z o.o.